Informator zimowego utrzymania dróg powiatowych 2016/2018

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu podpisał umowy na łączną kwotę 7,4 mln zł z 8 firmami zewnętrznymi, które są odpowiedzialne za odśnieżanie i posypywanie naszych dróg w sezonach 2016/2017 oraz 2017/2018.

 

W czasie akcji zima na drogach obowiązują określone standardy stanowiące o ważności danego odcinka i czasie reakcji służb:

 

  zobacz na mapie

 

 

II STANDARD ok. 39%, tj. 268,6 km. Jezdnia na takiej drodze musi być odśnieżona (na jezdni może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruch), a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości jezdni. Drogi te stanowią główne połączenie powiatu z Poznaniem, w tym wyloty z miasta i odcinki o największym natężeniu ruchu, np.:

– Poznań-Plewiska-Komorniki,

– Dopiewo-Poznań,

– Koziegłowy-Swarzędz.

 

III STANDARD ok. 51% tj. 348,9 km. Jezdnia musi być odśnieżona (na jezdni może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruch), a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z drogami, koleją, przystankach autobusowych, w innych miejscach ustalonych przez ZDP.

 

IV STANDARDok. 9% tj. 63,3 km objętych zostało IV standardem zimowego utrzymania, co oznacza, że jezdnia jest zaśnieżona, a odśnieżanie prowadzone będzie interwencyjne, w zależności od potrzeb. Są to przeważnie drogi gruntowe nieulepszone.

 

Zgodnie z umową wymagamy od wykonawców, by podczas odśnieżania czy posypywania naszych dróg dysponowali odpowiednim sprzętem. Stąd na drogach mogą pojawić się pługopiaskarki (piaskarki, solarki z pługiem śnieżnym z zamontowanymi nadajnikami GPS) oraz dodatkowo pługi – czyli pojazdy ciężarowe lub ciągniki z zamontowanym pługiem.

Poza pełną gotowością w zakresie specjalistycznych sprzętów, nie bez znaczenia jest również czas reakcji samych służb zimowego utrzymania. Wszyscy wykonawcy mają maksymalnie 1 godzinę (po wydaniu przez dyżurnego ZDP polecenia), by dojechać na dany odcinek drogi i rozpocząć prace na drodze polegające – w zależności od panującej sytuacji – na posypywaniu czy odśnieżaniu. Odległość pomiędzy siedzibą bazy danego wykonawcy a odcinkami dróg, które utrzymuje w czasie akcji zima – wynosi maksymalnie 30 kilometrów.

Do posypywania dróg, podobnie jak w minionych sezonach, używana jest mieszanina piasku z solą (minimum 50-procentowa). Z kolei, w przypadku mocno ubitego śniegu, czy zlodowaciałego śniegu i grubych warstw lodu, mieszanina może mieć wyższe stężenie.

 

Załączniki

Informator zimowego utrzymania dróg powiatowych w sesonie 2017/18 (6 MB)

(pdf)

Informator zimowego utrzymania dróg powiatowych 2016-2018 (4 MB)

(pdf)

Mapa strony

Wszelkie prawa zastrzeżone 2015

Realizacja: